E-Atık ve Çevre Üzerindeki Olumsuz Etkileri

Dikkate alınması gereken birkaç soru var: Hala bir VCR oynatıcıdan film izliyor musunuz? Muhtemelen hayır. Her yenisi çıktığında en yeni cep telefonunu mu satın alıyorsunuz? iPhone kullanıcılarının neredeyse yüzde 50’si gibiyseniz, yanıt muhtemelen evettir. Hayatınız boyunca kaç tane bilgisayarınız oldu? Muhtemelen epeyce. Yakın zamanda herhangi bir büyük ev aletini yenilediniz mi? Muhtemelen… Araştırmalar insanların her zamankinden daha fazla yeni cihaz satın aldığını gösteriyor.

Öyleyse asıl soru şu: Tüm bu eskimiş, modası geçmiş veya çalışmayan elektronik cihazlar nereye gidiyor?

E-atık olarak da bilinen elektronik atık, kullanılabilir yaşam döngüsünün sonuna ulaşmış herhangi bir elektronik ürün veya elektronik bileşenler içeren bir üründür. Pek çok tüketicinin haberi olmasa da elektronik cihazlar aslında zehirli maddeler içerir. Bu nedenle, artık kullanılmadığında veya ihtiyaç duyulmadığında dikkatle kullanılmalıdır. Bir ürün eskidiyse tüketiciler onu hala değerli bulabilecek birine bağışlayabilir. Pek çok perakendeci, eski bir modelin teslim edilmesini gerektiren elektroniği yükseltmek isteyen kişiler için takas programları veya teşvikler de sunar; perakendeciler eski modelleri yeniden kullanabilir veya başka bir amaca uygun hale getirebilir. Bununla birlikte, bir ürün tamamen kullanılamaz veya kırılmışsa, çöpe atılmak yerine, sertifikalı bir e-atık nakliyecisi veya geri dönüştürücü tarafından atılmalı veya bir devlet binasına, okula veya okuldaki belirlenmiş bir teslim noktasına götürülmelidir. e-atık olarak düzenlenmesi, uygunsuz bir şekilde bertaraf edilmesi durumunda insanlara, hayvanlara ve küresel çevreye potansiyel olarak zarar verebilir.

Düzenli depolama alanlarında veya diğer boşaltma yapılmayan alanlarda uygunsuz e-atık bertarafının sonuçları, mevcut halk sağlığı için ciddi tehditler oluşturur ve gelecek nesiller için ekosistemleri kirletebilir. Elektronikler uygun olmayan bir şekilde imha edildiğinde ve çöplüklere atıldığında, dünyanın havasını, toprağını, suyunu ve nihayetinde insan sağlığını etkileyen zehirli kimyasallar açığa çıkar.

Hava Üzerindeki Olumsuz Etkiler

E-atıkların, malzemelerin sökülmesi, parçalanması veya eritilmesi yoluyla gayri resmi olarak bertaraf edilmesi, toz partiküllerinin veya dioksinler gibi hava kirliliğine neden olan ve solunum sağlığına zarar veren toksinler gibi toksinlerin çevreye salınması ile havadaki kirlenme meydana gelir. Değeri az olan e-atıklar genellikle yakılır, ancak yakma aynı zamanda bakır gibi değerli metalleri elektronikten elde etmenin bir yolunu sunar. E-atıkları yakarken kronik hastalıklar ve kanserlerin ortaya çıkma riski daha yüksektir çünkü aynı zamanda binlerce mil yol alabilen ve insanlar ve hayvanlar için çok sayıda olumsuz sağlık riski oluşturan ince parçacıklar da açığa çıkarır. Altın ve gümüş gibi daha yüksek değerli malzemeler, geri dönüşümün düzgün bir şekilde düzenlenmediği alanlarda duman salan asitler, lehim sökme ve diğer kimyasallar kullanılarak yüksek düzeyde entegre elektronik cihazlardan genellikle çıkarılır. Resmi olmayan e-atık geri dönüşümünün hava üzerindeki olumsuz etkileri en çok bu atığı işleyenler için tehlikelidir, ancak kirlilik geri dönüşüm alanlarından binlerce kilometre uzağa uzanabilir.
E-atıkların neden olduğu hava kirliliği, bazı hayvan türlerini diğerlerinden daha fazla etkilemekte, bu türler ve kronik olarak kirlenen belirli bölgelerin biyolojik çeşitliliği tehlikeye girebilmektedir. Hava kirliliği zamanla su kalitesine, toprağa ve bitki türlerine zarar vererek ekosistemlerde geri dönüşü olmayan hasarlar yaratabilir. Örneğin, Çin’in Guiyu kentinde e-atıktan değerli metallerin çıkarılmasıyla ilgilenen taraflarca kurulan ve daha sonra bölgenin havada aşırı derecede yüksek kurşun seviyelerine sahip olmasına neden olan ve geri döndüğünde solunan ve sonra yutulan gayrı resmi bir geri dönüşüm merkezi. Suya ve toprağa. Bu, bölgedeki daha büyük hayvanlarda, vahşi yaşamda ve insanlarda orantısız nörolojik hasara neden olabilir.

Toprak Üzerindeki Olumsuz Etkiler

E-atığın düzenli depolama alanlarında veya yasa dışı olarak atıldığı yerlerde uygunsuz bir şekilde bertaraf edilmesi durumunda, hem ağır metaller hem de alev geciktiriciler e-atıktan doğrudan toprağa sızarak alttaki yeraltı sularının kirlenmesine veya ekilebilecek mahsullerin kirlenmesine neden olabilir. yakınında veya gelecekte bölgede. Toprak ağır metallerle kirlendiğinde, mahsuller bu toksinleri emmeye karşı savunmasız hale gelir, bu da birçok hastalığa neden olabilir ve tarım arazilerinin yeteri kadar verimli olmasına izin vermez.

E-atıkların yakılmasından, parçalanmasından veya sökülmesinden büyük parçacıklar salındığında, boyutları ve ağırlıkları nedeniyle hızlı bir şekilde toprağa yeniden çökelirler ve aynı zamanda toprağı da kirletirler. Kirlenmiş toprak miktarı, sıcaklık, toprak tipi, pH seviyeleri ve toprak bileşimi gibi bir dizi faktöre bağlıdır. Bu kirleticiler toprakta uzun süre kalabilmekte ve toprakta ve bitkilerde bulunan mikroorganizmalar için zararlı olabilmektedir. Nihayetinde, hayatta kalmak için doğaya güvenen hayvanlar ve vahşi yaşam, etkilenen bitkileri tüketerek iç sağlık sorunlarına neden olacaktır.

Su Üzerindeki Olumsuz Etkiler

Toprak kontaminasyonundan sonra, e-atıklardan cıva, lityum, kurşun ve baryum gibi ağır metaller daha sonra yer altı sularına ulaşmak için topraktan sızar. Bu ağır metaller yeraltı sularına ulaştığında, sonunda göletlere, akarsulara, nehirlere ve göllere ulaşırlar. Bu yollar sayesinde suda, hayvanlar, bitkiler ve topluluklar için bir geri dönüşüm alanından kilometrelerce uzakta olsalar bile güvensiz olan asitleşme ve zehirlenme meydana gelir. Temiz içme suyu bulmak sorunlu hale gelir.
Asitlenme, deniz ve tatlı su organizmalarını öldürebilir, biyolojik çeşitliliği bozabilir ve ekosistemlere zarar verebilir. Su kaynaklarında asitlenme varsa, ekosistemlere, imkansız değilse de iyileşmenin sorgulanabilir olduğu bir noktaya kadar zarar verebilir.

İnsanlar Üzerindeki Olumsuz Etkileri

Belirtildiği gibi elektronik atıklar cıva, kurşun, kadmiyum, polibromlu alev geciktiriciler, baryum ve lityum gibi insan sağlığı için tehlikeli olan toksik bileşenler içerir. Bu toksinlerin insanlar üzerindeki olumsuz sağlık etkileri beyin, kalp, karaciğer, böbrek ve iskelet sistemi hasarını içerir. Ayrıca insan vücudunun sinir ve üreme sistemlerini önemli ölçüde etkileyerek hastalık ve doğum kusurlarına yol açabilir. E-atığın uygunsuz bir şekilde imha edilmesi küresel çevre için inanılmaz derecede tehlikelidir, bu nedenle büyüyen bu sorun ve sonrasındaki tehditler hakkında farkındalık yaratmak çok önemlidir. E-atığın bu toksik etkilerinden kaçınmak için, öğelerin geri dönüştürülebilmesi, yenilenebilmesi, yeniden satılabilmesi veya yeniden kullanılabilmesi için düzgün bir şekilde e-dönüşüm yapmak çok önemlidir. Büyüyen e-atık akışı, yalnızca doğru imha önlemleri konusunda eğitilmezse daha da kötüleşecektir.

Yorum Yaz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Select your currency
TRY Türk lirası
X